'Moonrise Kingdom' and 'Silver Linings Playbook' lead Indie Spirit noms

(Page 2 of 2)

silver-linings-playbook-trailer_510.jpg?w=510&h=274


BEST FEATURE

Beasts of the Southern Wild
Bernie
Keep the Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, Moonrise Kingdom
Julia Loktev, The Loneliest Planet
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

BEST SCREENPLAY
Wes Anderson & Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Zoe Kazan, Ruby Sparks
Martin McDonagh, Seven Psychopaths
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On

BEST FIRST FEATURE
Fill the Void
Gimme the Loot
Safety Not Guaranteed
Sound of My Voice
The Perks of Being a Wallflower

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein, Fill the Void
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed
Christopher Ford, Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack, Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki, Gayby

JOHN CASSAVETES AWARD – (for features under $500,000)
Breakfast with Curtis
Middle of Nowhere
Mosquita y Mari
Starlet
The Color Wheel

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini, Return
Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead, Smashed

BEST MALE LEAD
Jack Black, Bernie
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
John Hawkes, The Sessions
Thure Lindhardt, Keep the Lights On
Matthew McConaughey, Killer Joe
Wendell Pierce, Four

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie DeWitt, Your Sister’s Sister
Ann Dowd, Compliance
Helen Hunt, The Sessions
Brit Marling, Sound of My Voice
Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey, Magic Mike
David Oyelowo, Middle of Nowhere
Michael Péna, End of Watch
Sam Rockwell, Seven Psychopaths
Bruce Willis, Moonrise Kingdom

BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook, Valley of Saints
Lol Crawley, Here
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov, End of Watch
Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY
How to Survive a Plague
Marina Abramović: The Artist is Present
The Central Park Five
The Invisible War
The Waiting Room

BEST INTERNATIONAL FILM
Amour (France)
Once Upon A Time in Anatolia (Turkey)
Rust And Bone (France/Belgium)
Sister (Switzerland)
War Witch (Democratic Republic of Congo)

PIAGET PRODUCERS AWARD
Nobody Walks, Alicia Van Couvering
Prince Avalanche, Derrick Tseng
Stones in the Sun, Mynette Louie

SOMEONE TO WATCH AWARD
Pincus, director David Fenster
Gimme the Loot, director Adam Leon
Electrick Children, director Rebecca Thomas

TRUER THAN FICTION AWARD (given to emerging documentary filmmaker)
Leviathan, directors Lucien Castaing-Taylor and Véréna Paravel
The Waiting Room, director Peter Nicks
Only the Young, directors Jason Tippet & Elizabeth Mims

ROBERT ALTMAN AWARD (for ensemble cast)
Starlet
Director: Sean Baker
Casting Director: Julia Kim
Cast: Dree Hemingway, Besedka Johnson, Karren Karagulian, Stella Maeve, James Ransone

For more on award season

READ MORE:

‘Zero Dark Thirty’ and ‘Les Miserables’ storm awards season
‘Les Miserables’: First interviews with Hugh Jackman and Anne Hathaway
‘Life of Pi’: Five close calls for this ‘unfilmable’ survival adventure

Latest Videos in Movies

Advertisement

From Our Partners

TV Recaps

Powered by WordPress.com VIP