Producers Guild nominations: Who was left out?

Gravity-Review.jpg

Image Credit: Warner Bros.

The Producers Guild of America has accurately forecast the last six Best Picture Oscar winners, so it was good news for 10 films that were nominated today for the PGA’s Darryl F. Zanuck Award. While Gravity, 12 Years a Slave, and American Hustle were among the films that made the cut, Inside Llewyn Davis, The Butler, and Fruitvale Station did not. Last year, eight of the 10 movies that received nods from the PGA went on to earn Oscar nominations for Best Picture.

Fruitvale will go home with a special award when the hardware is handed out on Jan. 19. The movie from first-time filmmaker Ryan Coogler is the recipient of this year’s Stanley Kramer Award. The Producers Guild will also honor Barbara Broccoli and Michael G. Wilson (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), Robert Iger (Milestone Award), Peter Jackson and Joe Letteri (Vanguard Award), Chuck Lorre (Norman Lear Achievement Award in Television), and Chris Meledandri (Visionary Award).

Click below for the entire movie list, as well as the PGA nominations in TV:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

American Hustle (Columbia Pictures)
Producers: Megan Ellison, Jon Gordon, Charles Roven, Richard Suckle

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

Captain Phillips (Columbia Pictures)
Producers: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin

Dallas Buyers Club (Focus Features)
Producers: Robbie Brenner, Rachel Winter

Gravity (Warner Bros. Pictures)
Producers: Alfonso Cuarón, David Heyman

Her (Warner Bros. Pictures)
Producers: Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay

Nebraska (Paramount Pictures)
Producers: Albert Berger, Ron Yerxa

Saving Mr. Banks (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producers: Ian Collie, Alison Owen, Philip Steuer

12 Years a Slave (Fox Searchlight Pictures)
Producers:  Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt & Dede Gardner

Wolf of Wall Street (Paramount Pictures)
Producers: Riza Aziz, Emma Koskoff, Joey McFarland

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

The Croods (DreamWorks Animation)
Producers: Kristine Belson, Jane Hartwell

Despicable Me 2 (Universal Pictures)
Producers: Janet Healy, Chris Meledandri

Epic (Twentieth Century Fox)
Producers: Jerry Davis, Lori Forte

Frozen (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Peter Del Vecho

Monsters University (Pixar Animation)
Producer: Kori Rae

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

American Horror Story: Asylum (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Alexis Martin Woodall, Ryan Murphy, Chip Vucelich

Behind the Candelabra (HBO)
Producers: Susan Ekins, Gregory Jacobs, Michael Polaire, Jerry Weintraub

Killing Kennedy (National Geographic Channel)
Producers: Mary Lisio, Larry Rapaport, Ridley Scott, Teri Weinberg, David W. Zucker

Phil Spector (HBO)
Producers: Michael Hausman, Barry Levinson

Top of the Lake (Sundance Channel)
Producers: Philippa Campbell, Jane Campion, Iain Canning, Emile Sherman

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

A PLACE AT THE TABLE (Magnolia Pictures)
Producers: Julie Goldman, Ryan Harrington, Kristi Jacobson, Lori Silverbush

FAR OUT ISN’T FAR ENOUGH: THE TOMI UNGERER STORY (First Run Features)
Producers: Brad Bernstein, Rick Cikowski

LIFE ACCORDING TO SAM (HBO Documentary Films)
Producers: Andrea Nix Fine, Sean Fine, Miriam Weintraub

WE STEAL SECRETS: THE STORY OF WIKILEAKS (Focus Features)
Producers: Alexis Bloom, Alex Gibney, Marc Shmuger

WHICH WAY IS THE FRONT LINE FROM HERE? THE LIFE AND TIME OF TIM HETHERINGTON (HBO Documentary Films)
Producers: James Brabazon, Nick Quested

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (ITV – United Kingdom;  PBS – United States)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, D.B. Weiss, Christopher Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss

Homeland (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

House of Cards (Netflix)
Producers: Joshua Donen, David Fincher, Karyn McCarthy, John Melfi, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

30 Rock (NBC)
Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey Wigfield

Arrested Development (Netflix)
Producers: John Foy, Brian Grazer, Ron Howard, Mitchell Hurwitz, Dean Lorey, Troy Miller, Richard Rosenstock, Jim Vallely

The Big Bang Theory (CBS)
Producers: Bill Prady, Chucke Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu

Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

VEEP (HBO)
Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (ESPN)
Producers:  Bill Simmons, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell

Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Duck Dynasty (A&E Networks)
Producers: Deirdre Gurney, Scott Gurney, Mike Odair, Hugh Peterson, Adam Saltzberg, Charlie Van Vleet

Inside The Actors Studio (Bravo)
Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

Shark Tank (ABC)
Producers: Mark Burnett, Becky Blitz, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Shrift, Jennifer Sharron, Josh Weintraub

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood

Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay Shookus

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

Top Chef (Bravo)
Producers: Tom Colicchio, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Erica Ross, Nan Strait, Andrew Wallace

The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

Latest Videos in Movies

Advertisement

From Our Partners

TV Recaps

Powered by WordPress.com VIP