Independent Spirit Awards 2014: The winners list

The Independent Spirit Awards were handed out on the beach in Santa Monica, California, on Saturday, and 12 Years a Slave emerged the big winner, taking home five awards, including the top prize of Best Feature.

Dallas Buyers Club dominated the acting categories, with Matthew McConaughey and Jared Leto both winning, while Cate Blanchett continued her apparent path to the Best Actress Oscar, collecting yet another prize for Blue Jasmine.

Read below for all the winners, and watch the show at 10 p.m ET on IFC:

BEST FEATURE
WINNER: 12 Years a Slave
All Is Lost
Frances Ha
Inside Llewyn Davis
Nebraska

BEST DIRECTOR
Upstream Color, Shane Carruth
All Is Lost, J.C. Chandor
WINNER: 12 Years a Slave, Steve McQueen
Mud, Jeff Nichols
Nebraska, Alexander Payne

BEST SCREENPLAY
Blue Jasmine, Woody Allen
Before Midnight, Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater
Enough Said, Nicole Holofcener
The Spectacular Now, Scott Neustadter & Michael H. Weber
WINNER: 12 Years a Slave, John Ridley

BEST FIRST FEATURE
Blue Caprice
Concussion
WINNER: Fruitvale Station
Una Noche
Wadjda

BEST FIRST SCREENPLAY
In A World, Lake Bell
Don Jon, Joseph Gordon-Levitt
WINNER: Nebraska, Bob Nelson
Afternoon Delight, Jill Soloway
The Inevitable Defeat of Mister and Pete, Michael Starrbury

JOHN CASSAVETES AWARD – (Best Feature made for under $500,000)
Computer Chess
Crystal Fairy
Museum Hours
Pit Stop

WINNER: This is Martin Bonner

BEST FEMALE LEAD
WINNER: Cate Blanchett, Blue Jasmine
Julie Delpy, Before Midnight
Gaby Hoffmann, Crystal Fairy
Brie Larson, Short Term 12
Shailene Woodley, The Spectacular Now

BEST MALE LEAD
Bruce Dern, Nebraska
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan, Fruitvale Station
WINNER: Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Robert Redford, All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE
Melonie Diaz, Fruitvale Station
Sally Hawkins, Blue Jasmine
WINNER: Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Yolonda Ross, Go For Sisters
June Squibb, Nebraska

BEST SUPPORTING MALE
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Will Forte, Nebraska
James Gandolfini, Enough Said
WINNER: Jared Leto, Dallas Buyers Club
Keith Stanfield, Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER: Sean Bobbitt, 12 Years a Slave
Benoit Debie, Spring Breakers
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco, All Is Lost
Matthias Grunsky, Computer Chess

BEST EDITING
Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours
Jennifer Lame, Frances Ha
Cindy Lee, Una Noche
WINNER: Nat Sanders, Short Term 12

BEST DOCUMENTARY
WINNER: 20 Feet From Stardom
After Tiller
Gideon’s Army
The Act of Killing
The Square

BEST INTERNATIONAL FILM
A Touch of Sin (China)
WINNER: Blue is the Warmest Color (France)
Gloria (Chile)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)

ROBERT ALTMAN AWARD – (Ensemble Cast)
Mud

Latest Videos in Movies

Advertisement

From Our Partners

TV Recaps

Powered by WordPress.com VIP