Tribeca Film Festival announces shorts lineup with films featuring Elijah Wood, Elle Fanning, more

Tribeca-Film-Festival_510x317.jpg

Image Credit: Mike Coppola/Getty Images

For short films, the Tribeca Film Festival is a must. Winning the award for Narrative Short or Best Documentary Short automatically qualifies a film for the Academy Awards. Their track record isn’t too bad either. Shawn Christensen’s Curfew had its New York premiere at the Festival and went on to win the Academy Award.

This year, Tribeca will show 60 short films in eight categories, from a variety of new and returning directors (including Christensen with Grandma’s Not A Toaster), and featuring performances from a number of Hollywood stars. Elijah Wood plays a standup comic who attempts a daring set in Setup, Punch (Worst Day Ever category), Elle Fanning deals with eating disorders and societal standards for beauty in Likeness (Skin Deep category), and Dominic West plays an inventor who loses his wife and must figure out another way to raise his child in The Girl with the Mechanical Maiden (Deadbolt category).

In the press release announcing the lineup, TFF Director of Short Film Programming and Initiatives Sharon Badal said, “These short programs run quite the emotional gamut, and we look forward to surprising our moviegoers with some very unique stories this year.”

Click past the jump for the full list.

Character Witness (documentary)
Recollections, Directed and written by Nathanael Carton, (Japan), New York Premiere
• Grave Goods, Directed and written by Leslie Tai, (USA), World Premiere
• When The Song Dies, Directed by Jamie Chambers, (Scotland), North American Premiere
• Wilt Chamberlain: Borscht Belt Bellhop, Directed by Caroline Laskow and Ian Rosenberg, (USA), World Premiere
• Lapse: Confessions of a Slot Machine Junkie, Directed and written by Jonathan VanBallenberghe, (USA), World Premiere
• We Will Live Again, Directed by Josh Koury and Myles Kane, (USA), World Premiere
• The Rider and the Storm, Directed and written by David Darg and Bryn Mooser, (USA), World Premiere

Deadbolt (narrative) 
• The Girl with the Mechanical Maiden, Directed and written by Andrew Legge, (Ireland), New York Premiere
• Yardbird, Directed by Michael Spiccia, written by Julius Avery, (Australia), New York Premiere
• The Exit Room, Directed and written by Todd Wiseman Jr, (USA), World Premiere
• AB-, Directed and written by Daniel Klein, (USA), World Premiere
• Peanut Butter & Jelly, Directed and written by David Winkfield, (USA), World Premiere
• Honeymoon Suite (蜜月套房), Directed by Zao Wang, written by Zao Wang and Tom Toro, (China), World Premiere
• Delicacy, Directed by Jason Mann, written by Frieda Luk and Jason Mann, (USA), New York Premiere
• The Root Of The Problem, Directed and written by Ryan Spindell and Mark E. Davidson, (USA), New York Premiere

The End Is Near (narrative)
• The Acrobat, Directed and written by Gerardo Herrero, (Spain), New York Premiere
• Murk Light (ضوء دامس), Directed by Yasir Al-Yasiri, written by Mohammed A. Al Hammadi, (Iraq), North American Premiere
• Snow in Paradise, Directed by Justine Simei-Barton and Nikki Si’ulepa, written by Nikki Si’ulepa, (New Zealand), New York Premiere
• Grace, Directed and written by Keir Burrows, (U.K.), International Premiere
 Grandma’s Not a Toaster, Directed by Andrew Napier, written by Shawn Christensen, (USA), World Premiere
• Epilogue, Directed and written by Dylan Allen, (USA), World Premiere

History Lessons (documentary)
• A Short Film About Guns, Directed by Minos Papas, (Cyprus), (U.K.), (USA), World Premiere
• Reporting on The Times: The New York Times and The Holocaust, Directed by Emily Harrold, (USA),World Premiere
• Coach, Directed by Bess Kargman, (USA), World Premiere
• Royal American, Directed and written by Michael Scalisi, (USA), World Premiere
• Who Shot Rock & Roll, Directed and written by Steven Kochones, (USA), World Premiere

Let There Be Light: The Cycles of Life (experimental)
Sight, Directed and written by Thirza Cuthand, (Canada), U.S. Premiere
• Star Light No.5 Bis, Directed and written by Cécile Fontaine, (France), North American Premiere
• Depart, Directed by Blake Williams, (Canada), U.S. Premiere
• Lunatic, Directed and written by Aasa Ersmark, (Sweden), International Premiere
• Parallel North (Parallèle Nord), Directed and written by Félix Dufour-Laperrière, (Canada), World Premiere
• Hermeneutics, Directed by Alexei Dmitriev, (Russia), New York Premiere
• Light Plate, Directed and written by Josh Gibson, (Italy), (USA), New York Premiere
• The Moon Has Its Reasons, Directed and written by Lewis Klahr, (U.K.), North American Premiere
• Corn Mother, Directed and written by Taylor Dunne, (USA), New York Premiere
• The Last Time, Directed and written by Candy Kugel, (USA), World Premiere
• Two Islands, Directed and written by Jan Ijäs, (Finland), North American Premiere
• Dead World Order, Directed by Dana Levy, (France), International Premiere
Look Inside The Ghost Machine, Directed and written by Peter Lichter, (Hungary), North American Premiere

Skin Deep (narrative)
• Likeness, Directed and written by Rodrigo Prieto, (USA), World Premiere
• Eating Lunch (Äta Lunch), Directed and written by Sanna Lenken, (Sweden), International Premiere
• Wings, Directed and written by José Villalobos, (USA), (Spain), International Premiere
• The River, Directed and written by Sam Handel, (USA), New York Premiere
• The Cup Reader (Qariat il Finjan), Directed and written by Suha Araj, (Occupied Palestinian Territory), World Premiere
• Ina Litovski, Directed by Anaïs Barbeau-Lavalette and André Turpin, written by André Turpin and Anaïs Barbeau-Lavalette, (Canada), U.S. Premiere
• The Nightshift Belongs to the Stars (Il Turno di Notte lo Fanno le Stelle), Directed by Edoardo Ponti, written by Erri De Luca, (Italy), North American Premiere

Unlimited Ride (narrative)
 ZZZZZZZ, Directed and written by Tarik Karam, (USA), World Premiere
• Close Your Eyes, Directed and written by Sonia Malfa, (USA), World Premiere
• ICE, Directed and written by Anthony Tarsitano, (USA), World Premiere
• Atlantic Avenue, Directed and written by Laure de Clermont, (France), International Premiere
• Playdate, Directed and written by David Shane and Scott Organ, (USA), World Premiere
• Fortune House, Directed by Matthew Bonifacio, written by Bob Linton, (USA), World Premiere
• Space Cadet, Directed by Paul Riccio, written by Michael Gambino, (USA), World Premiere

Worst Day Ever (narrative) 
• The Hounds (Les Meutes), Directed and written by Manuel Shapira, (France), North American Premiere
• What’s Left, What’s Lost, Directed and written by Katie Rose, (USA), World Premiere
• Life Doesn’t Frighten Me, Directed and written by Stephen Dunn, (Canada), New York Premiere
• RPG OKC, Directed and written by Emily Carmichael, (USA), World Premiere
• Setup, Punch., Directed and written by David Schlussel, (USA), World Premiere
 Fear of Flying, Directed and written by Conor Finnegan, (Ireland), New York Premiere
• Fool’s Day, Directed by Cody Blue Snider, written by Cody Blue Snider and Shane Snider, (USA), World Premiere

Follow @ldbahr

Read More:
Tribeca Film Festival announces new Richard Linklater, David Gordon Green films
Tribeca Film Festival announces 2013 slate

Latest Videos in Movies

Advertisement

TV Recaps

Powered by WordPress.com VIP